Pozivamo vas na predavanje Jelisavete Petrović “Veliki podaci i klimatske promene – sociološka analiza” koje organizuje Laboratorija za digitalnu sociometriju i ADA Konzorcijum u sredu 4. novembar. 2020. u 12:00 na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju (Kraljice Natalije 45, IV sprat). Molimo vas da popunite formular ispod i tako rezervišete svoje mesto.
Globalne klimatske promene i njihov uticaj na ljudske živote postali su jedan od najvećih izazova savremenog doba. S druge strane, napredak u analitici velikih podataka / nauci o podacima, dočekan je sa velikim nadama, kao jedinstveno rešenje za gotovo sve društvene probleme. Međutim, uprkos hitnosti i ozbiljnosti klimatskih promena i obilju klimatskih podataka, do sada nauka o podacima nije imala značajniju ulogu u produbljivanju znanja o klimatskim promenama. Ovo je kontrast u odnosu na oblast marketinga, gde je korišćenje velikih podataka doživelo značajan uspeh. Jedno od pitanja koje želimo da istražimo jeste koje se društvene prepreke postavljaju pred značajnije korišćenje velikih podataka za rešavanje klimatskih promena. Uočeni nedostaci u dosadašnjem korišćenju velikih podataka delimično potiču iz složenosti klimatskih podataka. Analitika velikih podataka se obično primenjuje na „male probleme“, odnosno na dobro strukturisane slučajeve. Pored toga, dok su značajni resursi uloženi u upotrebu velikih podataka u komercijalne svrhe i za nacionalnu bezbednost, znatno manje novca je usmereno ka naučnoj upotrebi velikih podataka, između ostalog i za nauke koje se bave klimatskim promenama.
PREDAVAČ
Jelisaveta Petrović
Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Jelisaveta Petrović je docent na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Jedno od polja njenog interesovanja predstavljaju digitalna sociologija i kritičke studije podataka.
Ciklus predavanja DigiLab-a i ADA konzorcijuma “Multidisciplinarni pogledi na društvo u eri digitalnih tehnologija” odgovara na pitanje na kojim tačkama se spajaju tehničke i humanističke nauke. Ispitaćemo multidisciplinarnost kao neophodni postulat istraživanja društva u eri digitalnih tehnologija. Kako nam mogu pomoći znanja iz neuronauka kojima se bavi medicinska struka, šta je to socio-fizika i iz koje perspektive inženjeri posmatraju pravičnost u veštačkoj inteligenciji? Zašto nam je multidisciplinarnost potrebna u društvenim naukama? Predstavićemo vam polazišne tačke DigiLaba koji okuplja istraživače iz različitih struka, kako bi se došlo do inovatihnih rešenja i značajnih pomaka u društvenoj nauci.
Preuzmite buklet DigiLab događaja za jesenji semestar 2020. godine >
Erazmus+ projekat Napredna analitika podataka u biznisu (ADA/ADA Konzorcijum) realizuje se zahvaljući podršci Evropske komisije, u okviru Erazmus+ programa.
Laboratorija za digitalnu sociometriju (DigiLab) Instituta za filozofiju i društvenu teoriju istražuje društvo kroz velike podatke.