Pozivamo vas na panel diskusiju “Emocionalna veštačka inteligencija i regulacija sistema za preporučivanje sadržaja” koje organizuje Laboratorija za digitalno društvo i ADA Konzorcijum u petak 26. novembra 2021. u 12:00 preko Zoom platforme . Molimo vas da popunite formular ispod i tako rezervišete svoje mesto.
Interagovanje veštačke inteligencije sa emotivnim životom čoveka jeste dinamična oblast koja prožima praksu, pravo i etiku. Andrew McStay, Lazar Džamić i Ljubiša Bojić upoznaće javnosti sa najnovijim trendovima u ovoj oblasti. Moderator panela će biti Simona Žikić. Panelisti će se dotaći skorijih odluka velikih tehnoloških kompanija da ograniče korišćenje veštačke inteligencije u etički upitnim zonama koje mogu da diskriminišu građane u pogledu rase i pola, na prmer pri dobijanju kredita kao i vezano za prepoznavanje crta lica. Postavlja se pitanje da li ograničenja upotrebe ovih tehnologija izuzimaju osnovne generatore profita tehnoloških kompanija. U tom smislu razgovor će se fokusirati na sisteme za preporučivanje sadržaja, njihovu društvenu ulogu, nivo transparentnosti i način korišćenja veštačke inteligencije u ovom domenu. Događaj organizuje Laboratorija za digitalno društvo IFDT-a i ADA konzorcijum.
PANELISTI
Andrew McStay
Andrew McStay je profesor medija, privatnosti i digitalne kulture na Bangor Univerzitetu (Vels, Velika Britanija). On je autor Emotivne veštačke inteligencije: uspon empatičnih medija, u kojoj objašnjava tehnologije za interpretaciju osećanja, raspoloženja i namera.
Lazar Dzamic
Lazar Džamić je predavač marketinga i odnosa sa potrošačima na Fakultetu za medije u komunikacije Univerziteta Singidunum. On je ko-autor Definitivnog vodiča strateškog marketinga sadržaja. Džamićeva istraživačka interesovanja obuhvataju digitalni marketing, branding, etiku u marketingu i kreativno pisanje.
Ljubiša Bojić
Ljubiša Bojić je naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu gde koordinira Laboratorijom za digitalno društvo. Njegova knjiga u pripremi zove se Kulturni organizam ili tehnofeudalizam: kako rastuće zavisnosti I veštačka inteligencija oblikuju savremeno društvo. U svojim novijim istraživanjima Bojić se bavi društvenim efektima sistema za preporučivanje.
Forum DigiLab-a “Razgovori o digitalnom društvu” okuplja digitalne preduzetnike, predstavnike civilnog društva, naučnike, državne činovnike i poslovne lidere sa ciljem da se kroz konstruktivan razgovor predstave različita viđenja uticaja tehnologija na društvo i globalne budućnosti. Krajni ishod razgovora jeste dolaženje do predloga i rešenja za ekonomske, društvene i političke izazove.
Laboratorija za digitalno društvo (DigiLab) Instituta za filozofiju i društvenu teoriju istražuje društvo kroz velike podatke.